persbericht, 3 mei 2006 Open een printversie van deze tekst... Informatie:
Soort: persbericht
Geplaatst: 3 mei 2006
Auteur: Partij voor het Noorden, J. Oosterhaven, T.J. Zanen
Foto's: -
Opmerking: -

Liever noordelijke autonomie dan Haags genadebrood

Jan Oosterhaven van de Rijksuniversiteit Groningen en Teun-Jan Zanen van de Partij voor het Noorden geven hun commentaar.

Eind april heeft het kabinet officieel zijn belofte jegens Noord-Nederland gebroken. De snelle treinverbinding tussen Groningen en de Randstad gaat domweg niet door.

Helaas, alle studies uit de Randstad hadden uitgewezen dat een dergelijke verbinding, welke variant dan ook, niet rendabel was. Dus weg beloften. En ook weg gereserveerde middelen? Het gehele Noorden is in rep en roer, de noordelijke werkgevers voorop. En die hebben deze keer recht van spreken want ook landelijk blijven VNO-NCW en MKB pleiten voor een snelle trein.

Dat geldt niet voor de dames en heren politici. De meeste ooit vanuit de regio gekandideerde regionale politici zitten met gouden draden vast aan hun landelijke fracties. Daarom hebben bijvoorbeeld het PvdA-Kamerlid Sharon Dijksma en het VVD-Kamerlid Pieter Hofstra vorig jaar per motie de snelle treinverbinding stilgezet zodat het kabinet die nu kan afblazen.

De regionale politici van de landelijke partijen schreeuwen ook moord en brand, maar als het er op aan komt leggen ze zich rustigjes "bij de voldongen feiten neer". De enige echte oplossing is, dat de noordelijke kiezers bij de komende Staten- en Tweede Kamerverkiezingen deze keer allemaal op regionale partijen zouden stemmen. Dan kunnen we er vanuit het Noorden met wat meer politieke kracht tegenaan.

Oosterhaven en Zanen kunnen de redenering van het kabinet overigens helemaal niet volgen. Oosterhaven: "investeren in Noord-Nederland biedt veel meer rendement dan investeren in de Randstad". Tot zijn verbazing gaat desondanks Den Haag er toch alsmaar mee door “om alles in de Randstad te concentreren".

Zanen verbaast zich ook over de nationale regering: "met het grootste gemak worden via het FES (Fonds Economische Structuurversterking) miljarden euro's aardgasbaten in de Randstad en in zijn verbindingen met de rest van Europa gepompt. De Betuwelijn, de hogesnelheidslijnen (HSL), de tweede Maasvlakte en de Zuidas in Amsterdam zijn alle projecten die vanuit een nationale optiek ook helemaal niet rendabel zijn. En deze slokops worden gewoon, zonder commentaar aangelegd."

Oosterhaven en Zanen zijn van mening dat Noord-Nederland gewoon moet stoppen met al het daar vergaarde belastinggeld en alle daar gewonnen aardgasbaten eerst af te dragen aan Den Haag, om vervolgens te moeten bedelen voor elke in het Noorden te investeren cent. Gemeente­bestuurders en regionale politici zouden zelf belasting moeten kunnen heffen. Zouden meer autonoom moeten kunnen beslissen. Pas dan ontstaat een echte discussie tussen burgers en politiek. Dan bepalen kiezers en gekozenen tezamen in de eigen regio zelf welke zaken aangepakt zullen worden en welke niet.

Beide stellen: “wat we nodig hebben is meer noordelijke autonomie en dan hebben we vanzelf ook minder last van de Haagse onbetrouwbaarheid”.


Groningen, 3 mei 2006

Jan Oosterhaven is hoogleraar ruimtelijke economie aan de Rijksuniversiteit te Groningen en

Teun Jan Zanen is fractievoorzitter van de Partij voor het Noorden in de Provinciale Staten van Groningen







Partij voor het Noorden: tel 050-3604442, www.partijvoorhetnoorden.nl
U kunt op het -symbool klikken om deze pagina met witte achtergrond te openen, zodat u deze kunt printen.